A tibeti asztrológia az ókori buddhista kultúrában gyökerezik, a VII. századi Indiából. Az ősi buddhizmus tanítása szerint a karma a történések hatásainak erkölcsi törvénye.
A történés egy adott pillanatban összegződő számtalan egyesült oknak az eredménye. A karma mindig valamilyen aktivitás közben illetve eredménye képen jön létre: minden tett és cselekedet, akár kicsi akár nagy, létrehozza a tett elkövetőjének jövőjét. Azaz: amit ma cselekszünk, az lesz a holnapunk. Amit tettünk, és amit jelen pillanatban teszünk mindenféleképpen összefüggenek egymással, éppen ezért a mi választásunk a lehető legjobban dönteni tetteinket illetően.
A buddhizmus szerint, a karmának ez az okozati törvénye áthatja egész létünket.
Ugyanakkor semmi sem véglegesen elrendelt az életünkben, rendelkezünk bizonyos szabadsággal, és bármilyenek is a körülményeink, mindig állnak előttünk választási lehetőségek. Végeredményben egy útikönyvet olvashatunk itt, többféle útvonal közül választhatunk, melyek nehézsége és meredeksége eltérő. A tibeti asztrológia célja az, hogy segítsen nekünk a helyes utat választani, a számunkra legjobb irányba fordulni az útelágazásokban, és ezáltal képessé tesz minket arra, hogy tudatosabban éljük meg sorsunkat.
A tibeti asztrológia négy tudományból áll össze: a bön vallásból, a kínai és az indiai asztrológiából, valamint a buddhista Kalacakra Tantrából.
A tibetiek életében mindig is fontos szerepet töltött be az asztrológia, ami életük minden területét áthatotta. Gyermek születésnél a láma, aki egyben asztrológus is, elkészítette a baba horoszkópját, és ez alapján összeállította a személyre szabott szertartásokat, hogy kiküszöböljék a negatív hatásokat. Később a fiatal párok horoszkópját összevetette, és csak azután döntött, arról, hogy összeházasodhatnak vagy sem. Ha pedig meghalt valaki, akkor horoszkópja alapján rendelkezett a temetés menetéről, amit szigorúan be is tartottak, mert úgy hitték, ha figyelmem kívül hagyják az utasításokat, bajt hoz az egész családra.